odkazanie ran

Dział poświęcony wszelkim tematom i zagadnieniom związanym ze zdrowiem bądź też z szeroko rozumianą urodą.

Moderator: modTeam

userman

odkazanie ran

Postautor: userman » 25 sie 2007, 21:22

Powiedzcie mi proszę co ma lepsze właściwości odkażające:
czysty spirytus
woda utleniona
spirytus salicylowy

czy wszystkie dezynfekują z taką samą skutecznością ?
właśnie rozwaliłem(skaleczyłem:D) na rowerze noge i odkaziłem sie spirytusem
sąsiadka mi powedziała że powinienem to zrobić woda utleniona bo jest najlepsza a spirytus to taka czysta woda...
Cóż uczono mnie że spirytusem tez można odkażać rany że ma takie samo działanie jak woda utleniona ale ta opinia mnie troszkę zbiła z tropu...:/
mam leciec po wode utlenioną czy nie ?:D??
Awatar użytkownika
Lies
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 186
Rejestracja: 27 paź 2005, 15:37
Skąd: E67
Płeć:

Postautor: Lies » 25 sie 2007, 21:36

http://pl.wikipedia.org/wiki/Woda_utleniona

http://pl.wikipedia.org/wiki/Spirytus_salicylowy

Porównaj sam ;)
Myślę, że i to i to się sprawdzi, ale raczej zastosowałbym Wodę utlenioną, ze względu na łągodniejszy charakter i bezwonność :)
Obrazek
"To Rockersi. Odziana w skórzane kurtki młodzież na grzmiących, brytyjskich, rzędowych "dwójkach".
userman

Postautor: userman » 25 sie 2007, 23:03

okej ale czy czysty 96% procentowy spirytus działa tak samo odkazająco jak woda utleniona ?
olejmy w tym momencie to czy niszcy skóre czy nie chodzi mi ow łąściwości wiruso/bakteriobójcze
byłem w aptece i pani mi nie potrafiła odpowiedzieć czy spirytus czysty ( takim odkażałem ranę bo nie było nić innego) działa tak samo zabójczo jak woda utleniona powiedziała tylko ( przy czym sie upierała i dlatego twierdze ze nie potrafiła mi tego p[owiedziec) ze niszcy zdrowe komórki czysty spirytus które sa wokól rany
więc jak to jest ? czysty spirytus działa tak samo jak woda utleniona co najmniej czy ma słabsze właściwości odkazające ?
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 25 sie 2007, 23:34

userman, nie masz wiekszych problemow? :|
Ja przez cale zycie bralam na odkazanie co bylo pod reka - od wody utlenionej,przez spirytusy, wodke i konczac na perfumach ojca. I wiekszej roznicy w ich dzialaniu nie widze. Odkazaja i juz.
Awatar użytkownika
Mati
Maniak
Maniak
Posty: 694
Rejestracja: 09 kwie 2007, 15:22
Skąd: Zachód
Płeć:

Postautor: Mati » 25 sie 2007, 23:39

ja jak byłem mały to wody z mydłem używałem <pejcz>
Fuck it all! Fuck this world!...
Fuck everything that you stand for!...
userman

Postautor: userman » 25 sie 2007, 23:51

nie no mam większe problemy ale wyjechały teraz na wakacje :) więc żeby sie nie zanudzić musze mieć nowe :) tak po prostu spytałem bo mnie takie gadanie jak tej farmaceutki denerwuje bo podważa wiedze która już kiedys zdobyłem i uwazałemn ją za dobra a tu pani z okienka z magistrem nie potrafiła mi odpowiedziec na pytanie i to nawet jak ja naciskałem :/ dlatego pytam was żebyście mi albo przyznali racje albo poparli panią z apteki :/
ostatnio służnba zdrowia i słuzby pochodne mnie doprowadzają do białej goraczki :/ swoja nie kompetencja oczywiście....

Mati_00 pisze:ja jak byłem mały to wody z mydłem używałem <pejcz>


jak byłem amły to się nawet tym nie przejmowałem :D bo nie było czasu - koledzy czekali... ale czym czym człowiek starszy.. starość nie radość ...
Ostatnio zmieniony 26 sie 2007, 00:05 przez userman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 25 sie 2007, 23:56

userman, to sie dzwoni do chemika jakiegos a nie do faraceutki idzie :P
userman

Postautor: userman » 26 sie 2007, 00:08

chemika znajomego nie mam ale mam to forum i jest na nim taka osoba jak ty moon ktora potrafi wstrzasnąć człowiekiem i przywrócic go do racjonalnego myślenia :)

a u farmaceutki byłem po wodę utleniona jednak bo się spirytus skończył po dezynfekcji :) żeby było w razie czego w domciu :) i zapytałem przy okazji :)
Awatar użytkownika
Ania82
Bywalec
Bywalec
Posty: 42
Rejestracja: 21 mar 2007, 15:23
Skąd: PL
Płeć:

Postautor: Ania82 » 30 sie 2007, 13:56

userman pisze:okej ale czy czysty 96% procentowy spirytus działa tak samo odkazająco jak woda utleniona ?

Jeśli już decydujesz się na spirytus, to nigdy 96% tylko 70%, bo taki służy do odkażania, pod wpływem 96% bakterie wytwarzają specjalne otoczki i nie giną, 70% zabija je.
Ale zazwyczaj bezpośrednio na ranę używa się wody utlenionej i np. Rivanolu, spirytus np. salicylowy wokół rany.
"Pesymista widzi ciemny tunel, optymista widzi światełko w tunelu, realista widzi pociąg, maszynista widzi 3 debili na torach..."

Obrazek
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 30 sie 2007, 22:45

Ania82 pisze:Jeśli już decydujesz się na spirytus, to nigdy 96% tylko 70%, bo taki służy do odkażania, pod wpływem 96% bakterie wytwarzają specjalne otoczki i nie giną, 70% zabija je.
Ciekwe... Trudno w to uwierzyc.
Zreszta... nie szkoda spirytusu? Ostatnio w Rosji byl prawie wypadek kolei i bylo troche rnnych to w wgonie resturcyjnym wydawno wodke do odkazania ran. Jak przyjechali ratownicy to mieli utrudniona akcje bo Ruscy preferowali odkaznie wewnetrzne :D :D :D
Axamer
Bywalec
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: 19 sie 2007, 21:49
Skąd: Piekło
Płeć:

Postautor: Axamer » 31 sie 2007, 09:05

O kurde.. chciałbym miec takie problemy.. ja nawet perfumów używam albo nic przemyje woda i jazda dalej... może jakąś fobie masz z takimi przypadkami?? żeby aż tak sie martwić co bardziej odkaża?
Awatar użytkownika
Cold Princess
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 181
Rejestracja: 14 sty 2007, 23:53
Skąd: North Kingdom
Płeć:

Postautor: Cold Princess » 01 wrz 2007, 21:25

tozalezy czy to jest skaleczenie (czytaj - rana z ktorej dosc intensywnie plynie krew) czy otarcie. W pierwszymprzypadku uzyj spirytusu - nie bedzie wzmagac krwawienia. W przypadku otarć i malych skaleczen użyj wody utlenonej - bedzie sie pienic i wymuszac na krwi oczyszczanie rany poprzez zwiekszony jej przeplyw. To tyle jeszczeli chodzi o strone fizyczna. Od strony biochemicznej to wlasciwie wszstko jedno, bo zarowno H202 jak i spirytus (najlepiej salicylowy) skutecznie walcza z bakteriami. Myśle wiec ze przy doborze odpowiedzniego srodka powinna zadecydowac wielkosc rany.
Awatar użytkownika
Ania82
Bywalec
Bywalec
Posty: 42
Rejestracja: 21 mar 2007, 15:23
Skąd: PL
Płeć:

Postautor: Ania82 » 06 wrz 2007, 13:49

Maverick pisze:Ania82 napisał/a:
Jeśli już decydujesz się na spirytus, to nigdy 96% tylko 70%, bo taki służy do odkażania, pod wpływem 96% bakterie wytwarzają specjalne otoczki i nie giną, 70% zabija je.
Ciekwe... Trudno w to uwierzyc.

No tak nam kiedyś mówili- spirytus ponad 90% działa powierzchownie, a 70% w głębi, czy jakoś tak.
Axamer pisze:żeby aż tak sie martwić co bardziej odkaża?

Czasami lepiej się chwilę pomartwić co lepiej odkaża, niż załapać gratisa np. w postaci tężca.
Cold Princess pisze:W pierwszymprzypadku uzyj spirytusu - nie bedzie wzmagac krwawienia.

Ale za to faktycznie może uszkodzić zdrowe tkanki, co skutkować może gorszym gojeniem się rany.
"Pesymista widzi ciemny tunel, optymista widzi światełko w tunelu, realista widzi pociąg, maszynista widzi 3 debili na torach..."



Obrazek
Awatar użytkownika
SaliMali
Weteran
Weteran
Posty: 958
Rejestracja: 22 maja 2006, 21:29
Skąd: z konia
Płeć:

Postautor: SaliMali » 06 wrz 2007, 14:37

mnie zawsze i od zawsze uczyli i w gimnazjum i w liceum na chemii i bilogii ze nie uzywa sie wody utlenionej na glebokie rany, bo scina bialko i ciezko sie goi. Na otarcia woda jest dobra, ale na rany nie, bo utrudnia gojenie. Na rany powinno sie stosowac albo spirytus, albo rywanol, albo jodyne, lub jak kto woli piohtanine, ale to bolesne jest i mocno barwi.
"To jest tak, że gdy mam co chcę,
Wtedy więcej chcę.
Jeszcze."
Awatar użytkownika
Cold Princess
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 181
Rejestracja: 14 sty 2007, 23:53
Skąd: North Kingdom
Płeć:

Postautor: Cold Princess » 06 wrz 2007, 21:07

Ania82 pisze:Cold Princess napisał/a:
W pierwszymprzypadku uzyj spirytusu - nie bedzie wzmagac krwawienia.

Ale za to faktycznie może uszkodzić zdrowe tkanki, co skutkować może gorszym gojeniem się rany.

więc co wg Ciebie powinno sie stosowac? bo lepszego pomyslu juz nie mam.... moze nadmanganian potasu?
Awatar użytkownika
Mysiorek
Weteran
Weteran
Posty: 5887
Rejestracja: 14 lip 2004, 11:22
Skąd: z wykopalisk
Płeć:

Postautor: Mysiorek » 06 wrz 2007, 21:33

Rozpalone do białości żelazo.

Minęło już 13 dni od zastosowania - autor sie nie odzywa - R.I.P.
Klozet 8)
KOCHAJ...i rób co chcesz!

Wróć do „Zdrowie i uroda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 222 gości