prawo odrębnej własności lokalu

Tu można wypowiadać się na wszystkie inne tematy jakie przyjdą Wam do głowy.
Posty w tym dziale nie są naliczane.

Moderatorzy: ksiezycowka, modTeam

Awatar użytkownika
marzata1986
Entuzjasta
Entuzjasta
Posty: 61
Rejestracja: 13 cze 2005, 22:44
Skąd: Jastrzębie
Płeć:

prawo odrębnej własności lokalu

Postautor: marzata1986 » 08 lip 2008, 21:54

Hej możecie mi pomóc w tej kwestii, mianowicie jestem w trakcie kupna mieszkania jednak mieszkanie które mnie interesuje jest odrębną własnością...
Nie bardzo kumam o co kaman.... jeśli ktoś wie co i jak proszę o info.
Pozdrawiam i z góry dziękujem za pomoc [:D]
Awatar użytkownika
kot_schrodingera
Weteran
Weteran
Posty: 2114
Rejestracja: 21 wrz 2005, 10:18
Skąd: z nikąd
Płeć:

Postautor: kot_schrodingera » 08 lip 2008, 22:05

Patrz, Kościuszko, na nas z nieba raz Polak skandował.
I popatrzył nań Kościuszko i się zwymiotował.
/Konstanty Ildefons Gałczyński/
Awatar użytkownika
marzata1986
Entuzjasta
Entuzjasta
Posty: 61
Rejestracja: 13 cze 2005, 22:44
Skąd: Jastrzębie
Płeć:

Postautor: marzata1986 » 10 lip 2008, 20:46

tyle tez wiem z google.pl
:/


ilekroć zadaje pytanie dotyczące "życia" to nikt mi na to nie odpowiada wiecznie tylko o związkach itd. itp.

no nic musze liczyć sama na siebie i pytać wsród znajomych czy ktoś takowe prawo posiada
Ostatnio zmieniony 10 lip 2008, 20:47 przez marzata1986, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
whisperer
Zaglądający
Zaglądający
Posty: 15
Rejestracja: 23 cze 2008, 02:12
Skąd: inąd
Płeć:

Postautor: whisperer » 10 lip 2008, 21:17

marzata1986 pisze:jestem w trakcie kupna mieszkania jednak mieszkanie które mnie interesuje jest odrębną własnością...

Ja nie bardzo rozumiem pytania, znaczy rozumiem na tyle by stwierdzić że link Błażeja wyczerpuje temat.
Fajnie jakbyś spytała właściciela mieszkania, które chcesz kupić o co kaman, a potem tutaj.
Hmm... a może chodzi o mieszkanie w TBS-ach ?
"Nie utożsamiam się z niczym, sam ze sobą mam niewiele wspólnego." J. Pilch
Awatar użytkownika
marzata1986
Entuzjasta
Entuzjasta
Posty: 61
Rejestracja: 13 cze 2005, 22:44
Skąd: Jastrzębie
Płeć:

Postautor: marzata1986 » 10 lip 2008, 21:54

już sie dość "oczytałam" po prostu napisałam tutaj bo może ktoś z Was ma takie mieszkanko
Awatar użytkownika
Tristram
Bywalec
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 08 lip 2007, 00:51
Skąd: DSOTM
Płeć:

Postautor: Tristram » 11 lip 2008, 13:43

Odrębna własność? Zakładam, że chodzi o mieszkanie spółdzielcze własnościowe, z wyodrębnioną własnością?
Ja jestem akurat w trakcie załatwiania czegoś takiego.
Kupiłem mieszkanie spółdzielcze własnościowe (czyli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), a teraz chcę swoje 4 kąty właśnie wyodrębnić. Zasadnicza różnica jest taka, że wtedy masz własną księgę wieczystą, tylko na siebie, oraz część gruntu pod budynkiem (odpowiednio do liczby mieszkań) należy do Ciebie. Przy prawie spółdzielczym własnościowym księga wieczysta jest jedna dla całego budynku, budynkiem zarządza spółdzielnia, grunt należy do spółdzielni, a Ty jesteś wpisana jako właścicielka lokalu nr x. Zaletą wyodrębnienia jest to, że w razie gdyby pan prezio w spółdzielni zapragnął opchnąć blok razem z lokatorami, bez ich wiedzy, to w tym przypadku to nie przejdzie, bo masz w posiadaniu cześć działki pod budynkiem i bez Twojej zgody spółdzielnia nic nie może. Dlatego wiele spółdzielni niechętnie zgadza się na wyodrębnianie mieszkań, bo po prostu jest im to nie na rękę.

Jak masz możliwość kupna takiego mieszkania, to masz z głowy sporo biegania po sądach, spółdzielniach i notariuszach, no i do tego dochodzą koszty. U mnie było to odpowienio: 300zł za grunt (30zł doliczane do czynszu przez 10 m-cy), 280zł opłaty skarbowej w wydz. ksiąg wieczystych oraz 75zł za kawałek świstka ze zgodą (tfu!) spółdzielni na wyodrębnienie lokalu. Teraz jeszcze muszę pobrać wypis z księgi i złożyć dokumenty z powrotem do spółdzielni, żeby przepchnęli to przez notariusza (nadanie własności gruntu), za co oczywiście też pewnie zapłacę... no ale jak słyszę, co się wyprawia w innych spółdzielniach w Szczecinie, to myślę, że opłaca się ten trud.

Mam nadzieję, że nieco pomogłem ;)

Wróć do „Wszystkie inne tematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 285 gości