Predkosc katowa, liniowa a predkosc swiatla

Tu można wypowiadać się na wszystkie inne tematy jakie przyjdą Wam do głowy.
Posty w tym dziale nie są naliczane.

Moderatorzy: ksiezycowka, modTeam

Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Predkosc katowa, liniowa a predkosc swiatla

Postautor: Maverick » 08 sty 2008, 16:17

Tak mnie naszlo wlasnie. Niby nie mozna podrozowac szybciej niz swiatlo. I nie ma nawet czym tej predkosci osiagnac.

Teraz zalozmy ze gdzies w kosmosie (zeby pominac element oporow powietrza) jest jakies mega dlugie rusztowanie, taka linia prosta. W jej srodku montuje sie silniki by wprawili je w roch kolowy jak smiglo. I teraz tak: blisko silnikow predkosc liniowa bedzie niska, ale im dalej bedzie wieksza. Dojdzie do sytuacji w ktorej w pewnym momencie predkosc liniowa tego rusztowania bedzie rowna predkosci swiatla a metr blizej bedize mniejsza. I teraz nielogicznym wydaje sie, by metr dalej od tego punktu (predkosci swiatla) predkosc byla caly czas taka sama. A w mysl dzisiejszej fizyki powinna byc taka sama.

Ciekawe ;]
Awatar użytkownika
Imperator
Moderator
Moderator
Posty: 2789
Rejestracja: 22 mar 2004, 13:45
Skąd: znienacka
Płeć:

Postautor: Imperator » 08 sty 2008, 16:24

I jest taka sama. :]

Gdy dwa statki kosmiczne o prędkości 0,75 c zbliżają się ku sobie, ich wypadkowa prędkość wyniesie nieco poniżej c.
W przypadku dużych prędkości zbliżających się do c załamują się klasyczne prawa fizyki. Długość nie jest tą samą długością, czas wolniej płynie...
Żyję tym co czuję, z życia biorę to, co mi smakuje.
Szukam i znajduję. Nie dołuję, kiedy mi brakuje.
Lubię, siebie lubię, co chcę robię i co myślę mówię.
Prostą idę drogą i niczego już nie boję się.
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 08 sty 2008, 16:41

Co prawda wlasnie obliczylem ze raczej nie doswiadczymy tego eksperymentalnie bo trzebaby miec 200km linie (liczac ze w srodku sie montuje silniki) i trzebaby ja rozbujac do jakichs 28680 obrotow na minute :P Pytanie co bedzie w przyszlosci latwiej zrobic: dlugie rusztowanie czy zwiekszyc obroty. Bo im wieksze rusztowanie tym mniej obrotow trzeba i na odwrot. Za pomoca jakiegos czadziorskiego elektromagnesu moznaby to zrobic :)
Imperator pisze:W przypadku dużych prędkości zbliżających się do c załamują się klasyczne prawa fizyki. Długość nie jest tą samą długością, czas wolniej płynie...
No wlasnie tego nie wiadomo :P I takie doswiadczenie mogloby to sprawdzic.
Awatar użytkownika
FlyingDuck
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 160
Rejestracja: 11 gru 2005, 14:18
Skąd: Wrocław
Płeć:

Postautor: FlyingDuck » 08 sty 2008, 16:42

błąd. Prędkość końcówek tego pręta będzie bliska prędkości światła. Kolejne próby przyspieszenia po prostu pochłoną bez efektu przyspieszenia olbrzymie ilości energii.

Względnośćprędkości światła najlepiej zaobrazować przykładem:

przykład
ObrazekJedyna stała w życiu to zmiana
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 08 sty 2008, 16:45

To by bylo ciekawe bo przy zalozeniu ze mamy krotkie koncowki moznaby osiagnac wieksza predkosc katowa niz przy dlugch koncowkach. Bo w przypadku dlugich zaczna zblizac sie do c i spowalniac zas przy krotszych c osiagna przy wiekszej predkosci katowej. Wiec nie bylbym tego taki pewien.
A link nie dziala :P
Awatar użytkownika
lollirot
Weteran
Weteran
Posty: 3294
Rejestracja: 02 maja 2005, 00:52
Skąd: ...
Płeć:

Postautor: lollirot » 08 sty 2008, 16:45

FlyingDuck pisze:Względnośćprędkości światła najlepiej zaobrazować przykładem:

przykład

<hahaha>
pan nie jest moim pasterzem
a niczego mi nie brak
nie przynależę i nie wierzę
i chociaż idę ciemną doliną
zła się nie ulęknę i nie klęknę.
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 08 sty 2008, 16:50

A no chyba ze o to chodzilo ;p

Wróć do „Wszystkie inne tematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 269 gości